Utställningskalender 2021

Här presenteras utställningar för Russkiy Toy hos SKK, SDHK och Minigruppen.

NORDIC = Utställning med NORDIC-CERT.
INT = Internationell utställning med CACIB (Internationellt CERT).
För närmare information om utställning – klicka på arrangörens länk.
Du måste känna till reglerna när du anmäler – läs Utställnings- och Championatregler.

Domare fylls på vartefter jag hittar information. Om du vet domare så meddela gärna: sekr@srtk.se Tack!
(Reservation för felskrivning och ev. ändringar)

Vi är ledsna att coronapandemin påverkar våra medlemmar och vår verksamhet, men vi hoppas innerligt att 2021 blir bättre! Ta hand om er och era hundar ❤


DATUM, ARRANGÖR, ORT, DOMARE

JANUARI

7 jan Västra Kennelklubben Göteborg Nordic – Valentinas Stiklius, Litauen

8 jan Västra Kennelklubben Crufts kval. Göteborg INT – Joakim Ohlsson

FEBRUARI 

MARS 

APRIL

4 april Sydskånska Kennelklubben Malmö INTflyttad till 29 maj!

17 april Västernorrlands Kennelklubb Sundsvall

24 april SDHK Timrå –

25 april Västmanlands Kennelklubb Västerås

MAJ

1 maj Skaraborgs Kennelklubb Lidköping Nordic –

2 maj SDHK Lidköping –

22 maj Nordskånska Kennelklubben Hässleholm Nordic –

23 maj SDHK Hässleholm –

23 maj Södra Norrbottens Kennelklubb Piteå Nordic – Elena Yerusalimskaya, Ryssland

29 maj Minigruppen / SRTK Gimo –

29 maj Sydskånska Kennelklubben Malmö INT –

30 maj Uppsala Läns Kennelklubb Gimo Nordic – Carina Andersson Rapp

JUNI

5 juni Dalarnas Kennelklubb Leksand INT –

6 juni Östergötlands Kennelklubb Norrköping –

12 juni Norra Älvsborgs Kennelklubb Vänersborg Nordic – Yvonne Ladd-Cannon, Irland

13 juni SDHK Vänersborg –

19 juni Västerbottens Kennelklubb Vännäs –

JULI

2 juli fre Norra Norrbottens Kennelklubb Gällivare INT –

2 juli fre Södra Älvsborgs Kennelklubb Borås – Dodo Sandahl

3 juli Hälsinglands Kennelklubb Alfta –

3 juli SDHK Luleå –

4 juli SDHK Luleå –

9 juli fre Hallands Kennelklubb Tvååker Nordic –

10 juli Hallands Kennelklubb Tvååker –

17 juli SDHK Västerås –

18 juli Södra Norrbottens Kennelklubb Haparanda Nordic –

19 juli Västmanlands Kennelklubb Västerås Nordic –

23 juli dag 1 Stockholms KK Märsta INT –

24 juli dag 2 Stockholms KK Märsta Nordic –

25 juli dag 3 Stockholms KK Märsta INT –

AUGUSTI

1 augusti Värmlands Kennelklubb Ransäter INT – Benny Blidh von Schedvin

7 aug Jämtland/Härjedalens KK Svenstavik Nordic –

7 aug Örebro Läns Kennelklubb Askersund Nordic – Åsa Fröding

8 aug Blekinge Kennelklubb Ronneby –

14 aug Södermanlands Kennelklubb Eskilstuna –

15 aug Östergötlands Kennelklubb Norrköping Nordic –

21 aug Norra Norrbottens Kennelklubb Överkalix –

21 aug Minigruppen / SRTK Backamo, Ljungskile

22 aug Västra Kennelklubben Backamo, Ljungskile –

28 aug Gotlands Kennelklubb Visby – Kerstin Nilsson, Danmark

29 aug Gotlands Kennelklubb Visby Nordic – Maria Gabriela Veiga,
Portugal

SEPTEMBER

4 sep Småland-Ölands Kennelklubb Öland INT – Martin Johansson

5 sep Småland-Ölands Kennelklubb Öland – Marie Callert

11 sep Sydskånska Kennelklubben Falsterbo –

12 sep SDHK Tågarp –

12 sep Uppsala Läns Kennelklubb Gimo –

18 sep SDHK / SRTK Sandviken, Högbo –

19 sep Gästriklands Kennelklubb Sandviken, Högbo INT –

OKTOBER

9 okt Västernorrlands Kennelklubb Sundsvall Nordic –

NOVEMBER

5 fre nov Småland-Ölands Kennelklubb Växjö INT –

DECEMBER

11 dec Svenska Kennelklubben SE-Vinnare, Crufts kval. Stockholm Nordic –