Utställningskalender 2024


Här presenteras utställningar för Russkiy Toy hos SKK, SDHK och Minigruppen. NORDIC = Utställning med NORDIC-CERT. INT = Internationell utställning med CACIB (Internationellt CERT). För närmare information om utställning – klicka på arrangörens länk. Du måste känna till reglerna vid anmälan till utställning – läs Utställnings- och Championatregler (fr.o.m 2022). Domare fylls på vartefter information hittas. Vet du domaren så meddela gärna Annika på sekr@srtk.se Tack!


SÖK: januari – februari – mars – april – maj – juni – juli – augusti – september – oktober – november – december

DATUM, ARRANGÖR, ORT – DOMARE

JANUARI – till sidans topp

13/1 Västra Kennelklubben Göteborg – Anders Tunold-Hanssen, Norge

14/1 Västra Kennelklubben Göteborg INT Crufts kval – Nina Karlssotter

FEBRUARI – till sidans topp

MARS – till sidans topp

APRIL – till sidans topp

28/4 Västmanlands Kennelklubb Västerås – Cathrin Westin

MAJ – till sidans topp

5/5 Skaraborgs Kennelklubb Skara INT – Gertrud Hagström

18/5 Uppsala Läns Kennelklubb Gimo INT – Gunilla Kühni-Stenberg, Schweiz

19/5 SDHK Gimo – Samuel Carlid

24/5 Viking Dog Show Ronneby INT – Jan Törnblom

25/5 Viking Dog Show Ronneby Nordic – Celina Feldmann, Schweiz

26/5 Viking Dog Show Ronneby INT – Janette Fröberg, Finland

26/5 Södra Norrbottens Kennelklubb Boden – Carina Ekwall

JUNI – till sidans topp

8/6 Västerbottens Kennelklubb Vännäs Nordic – Vesa Lehtonen, Finland

8/6 Norra Älvsborgs Kennelklubb Vänersborg Nordic – Arne Foss, Norge

9/6 SDHK Vänersborg – Jean-Jaques Dupas, Frankrike

15/6 Hälsinglands Kennelklubb Mohed INT – Anna Lena Angeria

16/6 Dalarnas Kennelklubb Leksand – Joakim Ohlsson

29/6 SDHK Borås – Irene McManus, Skottland

30/6 Södra Älvsborgs Kennelklubb Borås – Siv Sandö, Norge

30/6 Norra Norrbottens Kennelklubb Gällivare INT – Helen Tonkson, Estland

JULI – till sidans topp

4/7 tors Hallands Kennelklubb Tvååker INT SE V-24 – Gunilla Skallman

5/7 fre Hallands Kennelklubb Tvååker – Rony Doedijns, Nederländerna

9/6 SDHK Västerås – Hans Almgren

14/7 Västmanlands Kennelklubb Västerås INT – Frode Jevne, Norge

20/7 Stockholms KK Märsta INT – Fredrik Nilsson

20/7 SDHK Piteå – Jarmo Hilpinen, Finland Gunnar Nymann *NY

21/7 Södra Norrbottens Kennelklubb Piteå – Åsa Fröding Andersson

28/7 Värmlands Kennelklubb Ransäter Nordic – Karl-Erik Johansson

AUGUSTI – till sidans topp

3/8 Jämtland/Härjedalens KK Svenstavik Nordic – Johan Juslin Ahola, Finland

10/8 Norra Norrbottens Kennelklubb Överkalix – Joakim Ohlsson

10/8 Örebro Läns Kennelklubb Askersund Nordic – Anna-Lena Angeria

17/8 Södermanlands Kennelklubb Eskilstuna INT – Annika Ulltveit-Moe

18/8 Östergötlands Kennelklubb Norrköping Nordic – Elisabeth Spillman

24/8 Minigruppen/SRTK rasspecial Eskilstuna 25-årsjubileum – Carl-Gunnar Stafberg 

25/8 SDHK Eskilstuna 25 årsjubileum – Paul Stanton

25/8 Västra Kennelklubben Ljungskile – Svein Bjarne Helgesen, Norge

31/8 Gotlands KK Visby Nordic – Kaisa Metteri-Gold, Finland

SEPTEMBER – till sidans topp

1/9 Gotlands KK Visby Nordic – Svante Frisk

7/9 Gästriklands Kennelklubb Högbo Nordic – Rob Douma, Nederländerna *NY

8/9 SDHK Högbo – Biljana Nikolic, Kroatien

8/9 Småland-Ölands Kennelklubb Öland – Maritha Östlund Holmsten

14/9 Sydskånska Kennelklubben Tomelilla – Börge Espeland, Norge

15/9 SDHK Tågarp – Evelyn Moore Hurley, Irland

15/9 Uppsala Läns Kennelklubb Gimo –

OKTOBER – till sidans topp

5/10 Västernorrlands Kennelklubb Sundsvall Nordic –

6/10 SDHK Timrå – David Walsh, Irland

NOVEMBER – till sidans topp

3/11 Småland-Ölands Kennelklubb Växjö INT – Johan Sandström

DECEMBER – till sidans topp

15/12 Svenska Kennelklubben Stockholm Nordic NORD V-24 Crufts kval – Paula Heikkinen-Lehkonen, Finland *NY

(Reservation för felskrivning och ev. ändringar)