Utställningskalender 2023

Här presenteras utställningar för Russkiy Toy hos SKK, SDHK och Minigruppen. NORDIC = Utställning med NORDIC-CERT. INT = Internationell utställning med CACIB (Internationellt CERT). För närmare information om utställning – klicka på arrangörens länk. Du måste känna till reglerna vid anmälan till utställning – läs Utställnings- och Championatregler (fr.o.m 2022). Domare fylls på vartefter information hittas. Vet du domaren så meddela gärna Annika på sekr@srtk.se Tack!

SÖK: januari – februari – mars – april – maj – juni – juli – augusti – september – oktober – november – december

DATUM, ARRANGÖR, ORT – DOMARE

JANUARI – till sidans topp

5/1 Västra Kennelklubben Göteborg INT Crufts kval – Branislav Rajic, Slovenien

6/1 Västra Kennelklubben Göteborg Nordic – Domarbyte Jahn Stääv

FEBRUARI – till sidans topp

MARS – till sidans topp

APRIL – till sidans topp

9/4 Sydskånska Kennelklubben Malmö INT – Lotte Jörgensen, Danmark 

15/4 Västernorrlands Kennelklubb Sundsvall – Elisabeth Spillman 

16/4 SDHK Timrå – Joachim Ohlsson 

23/4 Västmanlands Kennelklubb Västerås – Ann-Christin Johansson 

MAJ – till sidans topp

6/5 Skaraborgs Kennelklubb Axevalla Nordic – Johan Andersson *NY

7/5 SDHK Skara – Anders Tunold Hansen, Norge 

13/5 Nordskånska Kennelklubben Hässleholm Nordic – Nedim Suta, Bosnien-Hercegovina 

14/5 SDHK Hässleholm – Carole Garhoefer, Österrike 

27/5 Uppsala Läns Kennelklubb Gimo INT – Nadezda Klirova, Tjeckien *NY

28/5 Södra Norrbottens Kennelklubb Piteå – Robert Kubes, Tjeckien 

JUNI till sidans topp

3/6 SDHK Norrköping – Jan Törnblom 

4/6 Östergötlands Kennelklubb Norrköping – Joakim Ohlsson 

10/6 Västerbottens Kennelklubb Vännäs Nordic – Inga Siil, Estland 

10/6 SDHK Vänersborg – Jochen Eberhardt, Tyskland 

11/6 Norra Älvsborgs Kennelklubb Vänersborg Nordic – Lee Grogan, Irland 

17/6 Dalarnas Kennelklubb Leksand Nordic – Maritha Östlund-Holmsten *NY

18/6 Hälsinglands Kennelklubb Alfta INT – 

JULI till sidans topp

2/7 fre Södra Älvsborgs Kennelklubb Borås – Ashley Reid, Australien *NY

2/7 Norra Norrbottens Kennelklubb Gällivare INT – Leni Finne, Finland

7/7 fre Hallands Kennelklubb Tvååker INT – 

8/7 Hallands Kennelklubb Tvååker – 

15/7 SDHK Eskilstuna – Caroline Gurtner, Frankrike 

16/7 SRTK/Minigruppen Eskilstuna – Jahn Stääv

16/7 Södra Norrbottens Kennelklubb Piteå Nordic – Francisco Ruiz Rodrigues, Spanien 

22/7 Stockholms KK Märsta Nordic – Hans-Erhard Grüttner, Tyskland *NY

23/7 Västmanlands Kennelklubb Västerås INT – 

29/7 Värmlands Kennelklubb Ransäter INT – Benny Blidh von Schedvin *NY

AUGUSTI till sidans topp

5/8 Jämtland/Härjedalens KK Svenstavik INT – 

12/8 Norra Norrbottens Kennelklubb Överkalix – 

12/8 Örebro Läns Kennelklubb Askersund INT – 

12/8 SDHK Ronneby – Lois Wilson, Sydafrika 

13/8 Blekinge Kennelklubb Ronneby Nordic – 

19/8 Södermanlands Kennelklubb Eskilstuna Nordic – 

20/8 Östergötlands Kennelklubb Norrköping Nordic – Karin Sjöholm Östlund

26/8 Gotlands Kennelklubb Visby – 

27/8 Gotlands Kennelklubb Visby Nordic – 

27/8 Västra Kennelklubben Ljungskile – 

SEPTEMBER till sidans topp

2/9 Småland-Ölands Kennelklubb Öland – Birte Scheel, Danmark *NY

9/9 Gästriklands Kennelklubb Högbo INT – 

10/9 Uppsala Läns Kennelklubb Gimo –  

16/9 Sydskånska Kennelklubben Falsterbo – 

17/9 SDHK Tågarp – Henrik Johansson 

OKTOBER till sidans topp

7/10 Västernorrlands Kennelklubb Sundsvall INT – 

8/10 SDHK Timrå – Helle Bekker, Danmark 

NOVEMBER till sidans topp

4/11 Småland-Ölands Kennelklubb Växjö INT – 

DECEMBER till sidans topp

9/12 Svenska Kennelklubben Stockholm Nordic Crufts kval SE V-23 – 

(Reservation för felskrivning och ev. ändringar)