Utställningskalender 2022

Här presenteras utställningar för Russkiy Toy hos SKK, SDHK och Minigruppen. NORDIC = Utställning med NORDIC-CERT. INT = Internationell utställning med CACIB (Internationellt CERT). För närmare information om utställning – klicka på arrangörens länk. Du måste känna till reglerna vid anmälan till utställning – läs Utställnings- och Championatregler (fr.o.m 2022). Domare fylls på vartefter information hittas. Vet du domaren så meddela gärna Annika på sekr@srtk.se Tack!

SÖK: januarifebruarimars – april – maj – juni – juli – augustiseptember – oktober – november – december

DATUM, ARRANGÖR, ORT, DOMARE

JANUARI – till sidans topp

8/1 Västra Kennelklubben Göteborg Nordic – Arne Foss, Norge

9/1 Västra Kennelklubben Göteborg INT Crufts kval – Branislav Rajic, Slovenien

FEBRUARI – till sidans topp

MARS – till sidans topp

APRIL– till sidans topp

16/4 Sydskånska Kennelklubben Malmö INT – Svein Björnes, Danmark

24/4 Västmanlands Kennelklubb Västerås – Johnny Andersson

MAJ– till sidans topp

1/5 Västra Kennelklubben Ljungskile INT Crufts kval – Cindy Pettersson

7/5 SDHK Skara – Gunilla Kühni Stenberg, Schweiz Lisa Molin

8/5 Skaraborgs Kennelklubb Skara Nordic – Elisabeth Spillman

21/5 Nordskånska Kennelklubben Hässleholm Nordic – Elisabeth Spillman

22/5 SDHK Hässleholm – Andreas Schemel, Österrike

28/5 Uppsala Läns Kennelklubb Gimo INT – Carina Andersson Rapp

29/5 Södra Norrbottens Kennelklubb Piteå – Kurt Nilsson

JUNI– till sidans topp

4/6 SDHK Norrköping – Elisabeth Spillman

5/6 Östergötlands Kennelklubb Norrköping – Tino Pehar, Kroatien

11/6 Norra Älvsborgs Kennelklubb Vänersborg INT – Uschi Eisner, Österrike

12/6 SDHK Vänersborg – Anders Tunold Hanssen, Norge 

18/6 Västerbottens Kennelklubb Vännäs Nordic – Benny Blidh von Schedvin

19/6 SDHK Vännäs – Karl-Erik Johansson Jussi Liimatainen, Finland

19/6 Dalarnas Kennelklubb Leksand Nordic – Bengt-Åke Bogren

JULI– till sidans topp

1/7 fre Södra Älvsborgs Kennelklubb Borås Nordic – Rony Doedijns, Nederländerna

2/7 SDHK Eskilstuna – Carole Garhoefer, Österrike

2/7 Norra Norrbottens Kennelklubb Gällivare Nordic – Eva Liljekvist Borg

9/7 Hälsinglands Kennelklubb Alfta – Cindy Pettersson

8/7 fre Hallands Kennelklubb Tvååker – June Wall, Irland

9/7 Hallands Kennelklubb Tvååker INT – Marie Callert Benny Blidh von Schedvin

16/7 Södra Norrbottens Kennelklubb Piteå Nordic – Hans Almgren

23/7 Stockholms KK Märsta Nordic – Eva Nielsen

24/7 Västmanlands Kennelklubb Västerås INT – Rony Doedijns, Nederländerna

31/7 Värmlands Kennelklubb Ransäter Nordic – Svante Frisk

AUGUSTI– till sidans topp

6/8 Jämtland/Härjedalens KK Svenstavik – Joakim Ohlsson

13/8 Norra Norrbottens Kennelklubb Överkalix – Jari Partanen, Norge *NY

13/8 Örebro Läns Kennelklubb Askersund Nordic – Åsa Fröding Andersson

13/8 SDHK Ronneby – Henrik Johansson

14/8 Blekinge Kennelklubb Ronneby Nordic – Myriam Vermeire, Belgien

20/8 Södermanlands Kennelklubb Eskilstuna INT – Tuire Okkola, Finland

21/8 Östergötlands Kennelklubb Norrköping Nordic – Gabriel Valdez, Brasilien

27/8 Minigruppen / SRTK Ljungskile – Ewa Liljekvist Borg

27/8 Gotlands Kennelklubb Visby – Åsa Fröding Andersson

28/8 Gotlands Kennelklubb Visby Nordic – Anna Lena Angeria

28/8 Västra Kennelklubben Ljungskile – Anna Uthorn

SEPTEMBER– till sidans topp

4/9 Småland-Ölands Kennelklubb Öland – Bengt-Åke Bogren

10/9 Sydskånska Kennelklubben Falsterbo – Åsa Fröding Andersson

11/9 SDHK Tågarp – Helle Dan, Danmark

11/9 Uppsala Läns Kennelklubb Gimo – James Byrnes, Irland *NY

18/9 SDHK Högbo – Leni Finne, Finland

17/9 Gästriklands Kennelklubb Högbo INT – Marie Thorpe, Irland

OKTOBER– till sidans topp

15/10 Västernorrlands Kennelklubb Sundsvall INT – Anna-Lena Angeria *NY

16/10 SDHK Sundsvall – Pirjo Aaltonen, Finland

NOVEMBER– till sidans topp

5/11 Småland-Ölands Kennelklubb Växjö INT – Johan Andersson

DECEMBER– till sidans topp

11/12 Svenska Kennelklubben Stockholm Nordic Crufts kval SE-Vinnare-22 – Pia Lundberg

(Reservation för felskrivning och ev. ändringar)